top of page

C Vitamininin Faydaları

Güncelleme tarihi: 9 Eyl 2021

C Vitamininin FaydalarıC vitamini önemli bir vitamindir, ve ne yazık ki vücudumuzda üretilemediği için onu besinlerden almamız gerekir. Suda çözünür, vücudumuzda depolanamaz ve portakal, kivi, çilek, dolmalık biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunur. C vitamini için önerilen günlük alım miktarı kadınlar için 750 mg ve erkekler için 900 mg’dır.


C vitamini, vücudumuzun doğal savunmasını güçlendirebilen güçlü bir antioksidandır. Bunu, hücreleri serbest radikal adı verilen zararlı moleküllerden koruyarak yapar.


Sadece 1000 mg C vitamini almak Demir emilimini %67 oranında arttırabilir.


C vitamini, vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olan lenfositler ve fagositler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. C vitamini, cildin savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Çalışmalar ayrıca C vitamini almanın yara iyileşme süresini kısaltabileceğini göstermiştir.


C vitamini takviyeleri, kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu takviyeler, yüksek LDL (kötü) kolesterol ve trigliserit seviyeleri dahil olmak üzere kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir.


293 bin 172 katılımcıyla 9 çalışmanın analizi, günde en az 700 mg C vitamini alan kişilerin 10 yıl sonra, C vitamini takviyesi almayan kişilere göre kalp hastalığı riskinin %25 daha düşük olduğunu buldu.


İlginç bir şekilde, 15 çalışmanın bir başka analizi, C vitamini takviyeleri değil de gıdalardan alınan C vitamini’nin daha düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılı olduğunu buldu.Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page