top of page

Fonksiyonel Antrenman Nedir?

Güncelleme tarihi: 9 Eyl 2021

Nedir Bu Fonksiyonel Antrenman ?📌 Fonksiyonel antrenmanlar mümkün olduğunca çok eklemin kullanılması prensibine dayanmaktadır. Fonksiyonel antrenman konusunda uzman Vern Gambetta ve Gary Gray, tek eklemli izole hareketlerin kullanıldığı egzersizler fonksiyonel değildir ifadesini kullanmıştır. Farklı kas gruplarının kullanıldığı çok eklemli hareket kalıpları ise son derece fonksiyoneldir, yorumunda bulunmuştur.


📌 Diğer bir yandan fonksiyonel antrenman, kuvvet ve kondisyon antrenörleri tarafından sporcuların hız, kuvvet ve güç özellikleri ile birlikte atletik performanslarının arttırılması ve yaralanma risklerinin azaltılması amacıyla geliştirilmiştir.


📌 Fonksiyonel antrenman sporculara kendi vücutlarını nasıl kullanabileceklerini öğretir ve bu anlamda yirminci yüzyılın başlarında olan kalistenikse benzer. Antrenör başlangıçta direnç olarak vücut ağırlığını kullanır ve sporcu için anlamlı olan pozisyonları kullanmaya çalışır.


📌 Fonksiyonel antrenman sporculara tüm hareket düzlemlerin de kendi vücut ağırlıklarını kullanmalarını öğreten bir egzersiz sürekliliği sağlamaktadır.


📌 Fonksiyon eklemden ekleme değişir. Stabilizasyon gerektiren eklemlerin fonksiyonunu destekleyen egzersizler, mobilite için çalışan eklemlerin fonksiyonunu destekleyen egzersizlerden farklıdır.


📌 Pek çok sporcu kuvvet antrenmanlarını ihmal ettiği için tenis, beyzbol, futbol ya da basketbol gibi farklı branşlarda kuvvetin performansı nasıl arttırdığının değerini anlayamıyorlar.


📌 Yapılan spor branşında kullanılmayan hareket kalıpları üzerine kurgulanmış bir antrenman programı mantıklı ve verimli değildir. Programları dizayn etmenin kilit noktası tamamen sporcuları spor branşlarına hazırlamaktadır. Bu da yalnızca sporcuların kaslarını spor branşlarında kullandıkları şekilde antrene ederek, diğer bir deyişle fonksiyonel antrenman ile sağlanır.


KAYNAKLAR

  • L. 2008. Creating Magic. Crown Business.

  • Gambetta, V., and G. Gray, 2002. The Gambetta Method: Common Sense Guide to Training for Functional Performance. Gambetta Sports Training System: Sarasota, FL.

  • Francis, C. 1997. Training for Speed. Ottawa, Ontario: TBLI Publications.

  • Boyle, M. 2019. Functional Training for Sports: Second Edition.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page